پنجشنبه

دریافت عوارض صادرات سنگ‌آهن به تعویق افتاد

 دریافت عوارض صادرات سنگ‌آهن به تعویق افتاد   روز یکشنبه، آخرین جلسه ماهانه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در امسال برگزار شد؛
جلسه‌ای که بخشی از آن به ارائه گزارش عملکرد این کمیسیون و بخش دیگر به وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن اختصاص یافت؛ مسئله‌ای که این روزها بار دیگر خبرساز شده است.

شورای اقتصاد دست نگه دارد
وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن و جلسه روز دوشنبه شورای‌عالی اقتصاد موضوع دیگری بود که این جلسه به آن اختصاص داده شده بود. بحث وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن موضوعی است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از خام‌فروشی مطرح شد اما از سوی فعالان بخش خصوصی مورد انتقاد قرار گرفت زیرا آنها معتقد هستند در این باره تصمیم کارشناسی گرفته نشده است. در نتیجه، اجرایی شدن این تصمیم می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. البته یکی از مهم‌ترین اتفاق‌ها را باید تشکیل ستاد زنجیره ارزش فولاد به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت دانست. در این باره وزیر دستور داده است مسئله وضع عوارض در جلسه آینده این ستاد، بررسی و تعیین تکلیف شود.در ادامه جلسه، مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ‌آهن درباره این موضوع اظهار کرد:

اگر وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن اجرایی شود، ادامه‌دار خواهد بود و به حوزه‌های دیگر نیز می‌رسد. وی ادامه داد: ستاد زنجیره فولاد تا پایان فروردین، نتیجه بررسی خود را اعلام می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم شورای‌عالی اقتصاد تا آن زمان برای تصمیم‌گیری درباره وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن دست نگه دارد. به گفته اکبریان، نماینده بخش خصوصی در جلسه شورای‌عالی اقتصاد حضور پیدا کرده و درباره وضع عوارض نظر خود را اعلام می‌کند.وی اظهار کرد: در دولت دوازدهم، وزیر صنعت، معدن و تجارت به طور صریح گفتند؛ برای نظر و مشاوره بخش خصوصی و انجمن‌ها ارزش قائل هستم و باید نظر آنها شنیده شود.

در همین زمینه، تشکیل ستاد فولاد را باید یک اتفاق خوب دانست. در این ستاد، از اکتشاف معادن تا محصول نهایی مانند لوله و پروفیل، مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع بحث کارشناسی به ستاد فولاد واگذار شده است.اکبریان در ادامه افزود: در آخرین روزهای دولت یازدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت بار دیگر بحث وضع عوارض را به دبیرخانه شورای‌عالی اقتصاد برد، حالا اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت از نظر خود درباره وضع عوارض بازگردد و منصرف شود، شورای‌عالی اقتصاد نیز این موضوع را از دستور خارج می‌کند. وی بیان کرد: ۶سال است که درگیر موضوع وضع عوارض هستیم. وضع عوارض، هم مشکل قانونی دارد هم مشکل فنی و یکی از مشکلات فنی، تعریف ماده خام است. برخی تعاریف از ماده خام، مغایر با قانون است. اکبریان معتقد است؛ وضع هرگونه عوارض بر صادرات سنگ‌آهن، سنگ تزئینی و هر نوع ماده معدنی، مضر است.

به گفته رئیس انجمن سنگ‌آهن، امسال میزان صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی حدود ۶ تا ۷ میلیون تن خواهد بود. این رقم نسبت به سال‌های گذشته، بسیار کاهش یافته است، در حالی که هیچ گونه عوارضی وضع نشده بود. قول می‌دهم در ۲ تا ۳ سال آینده، دیگر صادرات سنگ‌آهن نخواهیم داشت. حالا برای کدام سنگ‌آهن می‌خواهند عوارض وضع کنند؟

به تعویق افتاد
موضوع دریافت عوارض برای صادرات سنگ‌آهن درحال‌حاضر از دستور کار شورای اقتصاد خارج شده است. مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: بر اساس برنامه قرار بود موضوع دریافت عوارض پلکانی برای سنگ‌آهن، دوشنبه در شورای اقتصاد مطرح و تصویب شود اما با مذاکره‌های انجام شده، اجرای این کار به تعویق افتاد.وی تصریح کرد: مقرر شد هر گونه تصمیم برای دریافت عوارض صادرات سنگ‌آهن بعد از برگزاری جلسه‌های ستاد زنجیره فولاد که اواخر فروردین ۹۷ برگزار می‌شود، گرفته شود.اکبریان خاطرنشان کرد: در ستاد زنجیره فولاد به طور قطع تصمیم‌ها کارشناسی شده است و فضای تصمیم‌گیری را برای شورای اقتصاد آسان‌تر خواهد کرد.
بحث وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن موضوعی است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از خام‌فروشی مطرح شد اما از سوی فعالان بخش‌خصوصی مورد انتقاد قرار گرفت زیرا آنها معتقدند در این‌باره تصمیم کارشناسی گرفته نشده است.